Biyografi

Ünlü iş adamı ve yazar Can Kıraç, 1927 senesinde dünyaya gözlerini açmıştır. Doğduğu yer ise şimdilerde “Atatürk Orman Çiftliği” olarak biliniyor. Babasının adı Ali Numan Kıraç. Kendisi o dönemlerde ziraat mühendisliği yapıyordu. Bu görevini de Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gazi Çiftliği’nde yerine getiriyordu.

Can Kıraç’ın ismini de Mustafa Kemal Atatürk vermiş. Hatta soyadlarını da yine ulu önder Atatürk kendilerine hediye etmiş.

Can Kıraç’ın çocukluk döneminin tamamı Eskişehir sınırlarında çiftlik hayatı ile geçti. 1946 senesinde Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. 1950 yılında da Ankara Üniversitesinin Ziraat Fakültesi’ni başarılı bir şekilde tamamladı. Can Kıraç, ayrıca o yıllarda yine Ankara’nın Koç Ticaret Şirketi Otomobilcilik Şubesinde de çırak olarak işe başladı.

Can Kıraç, 1949 ile 1950 yıllarında daha üniversitede eğitim görürken Türkiye Milli Talebe Federasyonu başkanlığı görevini yerine getirdi. 1952 senesinde ise Atatürk ilkelerine bağlılık odaklı yazmış olduğu bir makale sebebiyle Türk halkını isyana teşvik etmekten dolayı sanık oldu. Can Kıraç, 1960 yıllarında İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesiydi. O dönemlerde planlı karma ekonomi görüşünü savundu.

Can Kıraç, 1970’li yıllarında hem basında hem de panellerde Montaj Sanayii avukatlığı yaptı. Bununla beraber bir yandan da TÜSİAD’a ait olan kuruluş hazırlıklarını yürüten komitede aktif bir şekilde görevler aldı.

1980 yılında da Koç Holding ile yolları kesişti. 1991 yılında dönemin politik liderlerinden olan Süleyman Demirel’den politikaya girme daveti almış olmasına rağmen, bu teklifi kabul etmedi. 1991 yılının sonunda da kendi isteği ile toplamda 41 yıldır büyük emek verdiği ve gayret gösterdiği verdiği iş hayatına nokta koydu. Patronu Vehbi Koç’un hayatını anlattığı “Anılarımla Patronum Vehbi Koç” isimli kitabını 2004 senesinde yazmıştır. Bu eseri 15 tekrar baskıya ulaştı. Aynı zamanda da 50.000’in üzerinde satış rakamına erişti. Yayınladığı bu eser, ilk günden itibaren son derece önemli bir başarı elde etmeyi başarı.

Can Kıraç; hem çocukluk hem de gençlik dönemlerini, devlet memuru görevi yapan bir babanın sunduğu mütevazi koşullar dahilinde yaşadı. Hatta Galatasaray Lisesi’nde eğitim görmüş olmayı “gençlik döneminin en lüks olayı” şeklinde kabul eder. Şimdilerde de kendini sade bir vatandaş olarak görüyor. Koç Topluluğu’nda geçen yaşamı da olgunluk döneminin en görkemli çağı aslında.

Şimdilerde ise daha sade ve sakin bir yaşam sürdürmeyi tercih ediyor. 2003 yılında Alzheimer hastalığına yakalanan sevgili eşi İnci Atav Kıraç’ı 2019 senesinde ebedi yolculuğa uğurladı.

Can Kıraç ve İnci Atav Kıraç’ın Aslı ve Ali Numan isimlerinde iki çocuğu vardır. Ali Numan Kıraç ise Ebru Kıraç ile evli olup, Yasemin ve Can Ata isimlerinde iki çocukları bulunmaktadır. Çocukları, torunları ve kardeşleri ile sık sık görüşen Can Kıraç; kendini iş hayatından uzak daha özgür hissettiğini belirtiyor. Zaman zaman da TV programlarına konuk olarak hayatından kesitler paylaşıyor. Bununla beraber kimi zaman sosyal medya üzerinde yaptığı paylaşımlar ile de adından sık sık söz ettiriyor.